Gaisa kvalitāte Cēsis ar aci nav redzama (JVR misija)

JVR misija ”Bioreģions”

Kategorija: Foto

Attiecībā uz gaisa kvalitāti Cēsīs, ir svarīgi apzināties, ka nepareizs kurināmais un autotransports var ievērojami ietekmēt gaisa piesārņojumu.

Tas nozīmē, ka mēs varam izvēlēties videi draudzīgākus kurināmo veidus, samazināt transporta izmantošanu un veicināt ilgtspējīgas dzīvesveida izvēles. 

Nepareiza kurināmā izmantošana, piemēram, mitra malka, ogles vai atkritumu, būvgružu dedzināšana, var radīt lielu daudzumu piesārņojošu vielu un putekļu. Lai uzlabotu situāciju, ir vairākas iespējas. 

Pirmkārt, var izvēlēties videi draudzīgākus kurināmo veidus, piemēram, sausu malku, briketes. Tas samazinātu piesārņojumu un būtu ilgtspējīgāks risinājums.

POZITĪVS – šodien mēs jaunie vides reportieri staigājām, centāmies novērot, kur šis pozitīvais ir ,piemēram, kā šeit ziemas laikā saudzē šo gaisa kvalitāti, izmantojot ragavas kā pārvietošanās transportu. Tas ir lielisks veids, kā saudzēt gaisa kvalitāti, samazinot emisijas no transporta. Ragavas ir videi draudzīgs un veselīgs veids, kā pārvietoties, jo tās nerada piesārņojumu un ir kluss transports.

NEGATĪVS – mēs šodien jaunie vides reportieri, pastaigājoties redzējām ne tikai šo mašīnu, bet arī daudzas citas, kuras izrada šos kaitīgos, melnos dūmus. Tas ir gaisa piesārņojums, kas var būt ļoti kaitīgs gan mums, gan videi. Lai samazinātu šo problēmu ir nepieciešama pareiza automašīnas uzturēšana, regulāras tehniskās apskates un izvēloties videi draudzīgākas transporta alternatīvas.

Autotransporta emisijas, piemēram, no automobiļiem un autobusiem, arī var ietekmēt gaisa kvalitāti. Pirmkārt, var mēģināt izvēlēties sabiedrisko transportu vai dalīties ar citiem braucienos, lai samazinātu autotransporta emisijas un nerastos tik liels gaisa piesārņojums.

Attēls, kurā ir transportlīdzeklis, sauszemes transportlīdzeklis, ritenis, ārpus telpām

Apraksts ģenerēts automātiski

POZITĪVS – šodien staigājot pa Cēsu vecpilsētiņu, uzkāpjot Cēsu torņa galā varēja iegūt labu skatu un redzēt, ka daudzi no iedzīvotājiem nekurina nenormālos lielumos, ja bija kādi kas kurina, tad to skursteņu galā bija nevis melni dūmi, bet balti. Baltie dūmi no skursteņiem ir laba pazīme, ka tiek izmantota pareiza apkure un mazāk piesārņota vide.

NEGATĪVS – mēs šodien uzkāpām Cēsu torņa galā un varējām iegūt labu skatu, kur var labi redzēt ēku jeb rūpnīcas izraisītos dūmus lielā daudzumā. Arī gājām caur Cēsu vecpilsētu un ieraudzijām šo slapjo malku, krāsaino papīru. Tie ir kurināmie, kas kaitē gaisa piesārņojumā, ja tos sadedzina.

Mēs iemācijāmies, uzzinājām to, ja kurina nepareizu kurināmo jeb izmanto nevajadzīgi autotransportus, tas var radīt negatīvu ietekmi uz mūsu veselību un vidi. Lai mazinātu šo piesārņojumu, ir svarīgi izvēlēties videi draudzīgākas transporta alternatīvas, piemēram, izmantot sabiedrisko transportu vai iet pastaigā. 

Turklāt, izvēloties pareizo kurināmo, piemēram, atjaunojamu enerģiju, mēs varam samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas un veicināt videi draudzīgu apkuri.

Autori: Gusts Kalniņš, Paula Petrēvica
Jauno vides reportieru misija ‘’Bioreģions’’ 2023. gada 1. un 2. decembrī pulcēja 30 jauniešus no visas Latvijas, lai pētītu un izzinātu vides problēmas, kā arī popularizētu risinājumus un apgūtu mūsdienu mediju rīkus sabiedrības informēšanai par Gaujas Nacionālā parka Bioreģionu.
Misijas laikā jauniešiem bija iespēja izpētīt dažādas vides aizsardzības tēmas un veidot rakstus, foto un video reportāžas.

To top