Nacionālais konkurss: 2. vieta
Kategorija: foto reportāža
Vecuma grupa: 11 – 25 gadi
Mēs esam Jaunie Vides Reportieri, kas ir devušies ceļā pēc ilgtspējīgas modes un apģērba. Ātrā mode ir liela problēma, jo apģērba ražošanai tiek patērēti ļoti daudz ūdens un citi resursi, rodas piesārņojums gan globāli, gan visā Latvija. [1], [2] Viena no problēmām bioreģionā (Cēsīs) ir ilgtspējīga apģērba pieejamība un ražošanas, lietošanas un maiņas iespējas. Latvijā pirmais bioreģions ir Gaujas Nacionālais parks – lielākā, vecākā un pazīstamākā aizsargājamā dabas teritorija Latvijā un tās iedzīvotājiem ir būtiski pārdomāt savus paradumus arī apģērba izvēlē. Devāmies ielās ,lai noskaidrotu, kāda Cēsīs ir pašreizējā situācija un iespējas.
Navie fly, Ilgtspējīgā interneta veikala vadītāja Baiba, stāsta, ka viņa neražo vairumā, bet gan bāzējas uz klienta pasūtījumiem un priekšapmaksu.
Andris Runcis – kurpnieks, kas darina un labo kurpes, min, ka mērķauditorija nav liela, jo ilgtspējīga materiāla un darba izmaksas ir augstas.
Cēsu iedzīvotāja Nora uzskata, ka cilvēkiem finansiālais stāvoklis ir liels šķērslis lietot ilgtspējīgu apģērbu. Laba alternatīva ir lietoto preču veikali.
Veikala ”Sa.adi” darbiniece Sandra lieto, izmanto nolietotu apģērbu, kurš pārtop par rotaļlietām, plānām cepurēm un citām noderīgām lietām.
Ja apģērbs netiek lietots, Cēsīs piedāvā tekstila šķirošanas konteinerus. Tev ir iespēja tekstila izstrādājumiem dot otro elpu.
Atsauces:
- https://www.europarl.europa.eu/topics/lv/article/20201208STO93327/tekstilizstradajumu-razosanas-un-atkritumu-ietekme-uz-vidi-infografikas
- https://www.zalais.lv/aktuali/jaunumi/aktualizejot-problemas-tekstila-atkritumu-skirosana-atklata-kampana-nav-ko-vilkt
Autori: Sandijs Polis (15), Alise Mizga (15)