Dabas līdzsvars: ganāmpulki un pļavu atjaunošana

JVR misija ”Dabas atjaunošana”

Kategorija: Foto

Bioloģiski vērtīgās pļavas ir nozīmīgas bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai, taču tās apdraud aizaugšana. Pirms 100 gadiem pļavas sedza 30% no Latvijaas teritorijas, pašlaik – tikai 0,9%. Lai to novērstu, tiek izmantoti ganāmpulki – taurgovis un konikzirgi, kas ganoties palīdz uzturēt pļavas atvērtas. Tie ēd zāli un krūmus, veicinot dažādu augu sugu izplatību un nodrošinot dzīvotni daudziem kukaiņiem un putniem. Šāda dabiskā apsaimniekošana palīdz saglabāt ainavas un ekosistēmas funkcijas. Ilgtspējīga ganīšana ir būtiska pļavu atjaunošanai un dabas līdzsvara uzturēšanai, nodrošinot vidi, kurā saglabājas daudzveidīga flora un fauna nākamajām paaudzēm.

Novērošanas tornis bioloģiski vērtīgā pļavā ļauj izzināt sugu daudzveidību.

Tikšanās ar ekspertiem Andi Liepu, nodibinājuma “Ķemeru Nacioālā parka fonds” direktoru un Agnesi Priedi, dabas aizsardzības pārvaldes biotopu specialisti.

Zirgi un govis dzīvo blakus, tas palīdz uzturēt dabisko pļavu ekosistēmu. [2]

Siens ziemā nodrošina izdzīvošanu aukstumā, tiek nodrošināta barība, kad tas nav pieejams dabiskā ceļā. [3], [2]

Neapsaimniekotas pļavas aizaug, zaudē bioloģisko daudzveidību un pārvēršas mežos, vairs nepildot pļavu ekosistēmiskās funkcijas. [3], [2]

Avoti:

[1] http://www.kemerunacionalaisparks.lv/?r=31

[2] https://dabiskoplavuprodukts.lv/dabiskas-plavas

[3] Intervija ar ekspertiem par pļavu nozīmi

Autore: Estere Anna Štālmane (16)

Jauno vides reportieru misija ‘’Dabas atjaunošana’’ 2024. gada 6. un 7. decembrī pulcēja vairāk nekā 25 jauniešus no visas Latvijas, lai pētītu un izzinātu vides problēmas, kā arī popularizētu risinājumus un apgūtu mūsdienu mediju rīkus sabiedrības informēšanai par Jūrmalas un Ķemeru Nacionālā parka dabas atjaunošanas izaicinājumiem un risinājumiem.
Misijas laikā jauniešiem bija iespēja izpētīt dažādas vides tēmas un veidot rakstus, foto, video reportāžas un podkāstus.

To top