Mūsdienās plašsaziņas līdzekļu jomā ir jo īpaši svarīgi ievērot autortiesību un juridiskos regulējumus informācijas izplatīšanā. Strādājot pie sava vides žurnālistikas darba, ikvienam Jaunajam vides reportierim ir jāiepazīstas ar noteikumiem un regulējumiem žurnālistikas darbu izstrādē. Ja iesniegtajā darbā tiks juridiski vai ētiski pārkāpti noteikumi, tas tiks diskvalificēts no Jauno vides reportieru konkursa. Jautājumu vai neskaidrību gadījumā aicinām sazināties ar mums, rakstot uz daniels.truksans@zemesdraugi.lv.
Mūzikas izmantošana video
Ir aizliegts kopēt vai kā citādi pārkāpt ar autortiesībām aizsargātas mūzikas, fotoattēlu un teksta tiesības bez autortiesību īpašnieka rakstiskas atļaujas. Mūzikas licenču iegūšana, lai atļautu izmantot ar autortiesībām aizsargātu materiālu pat bezpeļņas videoklipam, var būt sarežģīts process. Tāpēc ļoti ieteicams video ierakstā neizmantot ar autortiesībām aizsargātu mūziku.
Mūsdienās arī jāņem vērā, ka daudzas platformas spēj noteikt, vai augšupielādētajos videoklipos ir izmantots ar autortiesībām aizsargāts darbs. Darbu, kurā tiek atklāts, ka tiek izmantots ar autortiesībām aizsargāts materiāls, parasti nosaka t.s. autortiesību boti, un publicēšanas gadījumā mūzika tiek apklusināta vai pilnībā dzēsta. Īzstrādājot savu darbu, ņemiet vērā Latvijas mūzikas autortiesību likumu. PADOMS. Jaunie reportieri, iespējams, pazīst kādus jaunos mūziķus, kuri var izveidot īpaši darbam oriģinālu mūzikas celiņu.
Kā alternatīvu varat izmantot YouTube audio bibliotēku, kurā ir pieejami dažādi audio un mūzikas celiņi, pieejami jebkādiem bezpeļņas radošiem nolūkiem, un to izmantošanai nav nepieciešama autortiesību īpašnieka rakstiska atļauja.
Mūziku var publicēt arī saskaņā ar satura licencēšanas platformas pastarpinātību, piemēram, Openverse licenci. Spēkā joprojām ir noteikumi, nosacījumi un ierobežojumi mūzikai, kas iegūta no iepriekš minētajiem avotiem, tāpēc, lūdzu, pārliecinieties, ka tie tiek pilnībā ievēroti un jūsu videoklipā nav autortiesību pārkāpumu.
Multimediju žurnālistikas ētika
Nacionālā preses fotogrāfu asociācija ir profesionālu žurnālistu apvienība, kas popularizē augstākos standartus vizuālajā žurnālistikā. Viņi ir izveidojuši Ētikas kodeksu, ar kuru iepazīties aicināts ikviens JVR programmas dalībnieks, īpaši, ja ir interese multimediju žurnālistikā: https://nppa.org/node/5145
Attēlu izmantošana rakstos un video
Savos žurnālistikas darbos izmantojot attēlus, ir svarīgi pārliecināties, lai to lietošana trešajām pusēm (pārpublicēšana, kopīgošana, utt.) būtu likumīga. Atvērtā pirmkoda un Openverse licencētos attēlus var izmantot, ja vien izmantotais avots ir norādīts zemsvītras piezīmēs vai bibliogrāfiskajā aprakstā.
Piekrišanas sniegšana
Veicot intervijas vai fotografējot cilvēkus, ir svarīgi no no intervējamās vai fotografētās personas saņemt piekrišanu par bildes vai raksta publicēšanu. Tāpēc noteikti iepriekš paskaidrojiet, kāpēc vēlaties viņus intervēt vai fotografēt. Tāpat arī ir jāpaskaidro, kam tiks izmantota veidotā intervija vai fotoattēls (valsts vai starptautiskais JVR konkurss) un kur plānojat dalīties ar savu gala darbu.