Jaunieši no visas Latvijas, vecumā no 11 līdz 25 gadiem, tika aicināti iesaistīties Jauno vides reportieru (JVR) programmā un piedalīties nacionālajā konkursā, kas vērsts uz vides jautājumu izzināšanu un ilgtspējas veicināšanu. Dalībniekiem bija iespēja iesniegt savus darbus četrās kategorijās – raksts, fotogrāfija, video un jaunievedums šogad – podkāsts. Jaunie reportieri aktīvi izmantoja šo iespēju, radot saturu, kas pievēršas aktuālām vides problēmām un risinājumiem.
Pēc rūpīgas žūrijas izvērtēšanas, astoņi darbi ieguva pirmo vietu savās kategorijās un izcīnīja iespēju pārstāvēt Latviju starptautiskajā Jauno vides reportieru konkursā. Jauno vides reportieru programmas koordinators Latvijā Daniels Trukšans par konkursu stāsta: ‘’Priecē, ka šogad konkurss izceļas ar pieteikto darbu daudzveidību un ka lielākā daļa tapa tieši par JVR programmas gada tēmu – Ekosistēmu atjaunošanu. Gala rezultātā tapuši daudzveidīgi un interesanti darbi, ar kuriem jaunieši godam varēs pārstāvēt Latviju starptautiski.’’
Katru gadu pēc nacionālās žūrijas vērtējuma labāko darbu autori tiek izvirzīti starptautiskajam konkursam, kura darbus vērtē eksperti no starptautiskā Vides izglītības fonda (Foundation for Environmental education) valdes, ANO Vides programmas (UNEP), Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) un Eiropas Vides aģentūras (EVA), kā arī plašsaziņas līdzekļiem. Labāko darbu autoriem ir iespēja gūt starptautisku atzinību, sertifikātu, publicitāti un iespēju piedalīties kā JVR starptautiskos pasākumos.
Par šī gada uzvarētājiem kļuvuši un uz starptautisko konkursu virzīti:
Zane Miķelsone (16), Linda Zaharevska (16), Patrīcija Rugāja (16) no Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas, Ventspils 4. vidusskolas un Babītes vidusskolas iegūstot 1. vietu ar rakstu “Invazīvās sugas – grauj ekosistēmu. Kā jārīkojas?”. Rakstā aktualizē svešzemju sugu ietekmi uz vietējām ekosistēmām un ieteikumus to izplatības ierobežošanai. Rakstu var apskatīt šeit.
Estere Anna Štālmane (16 gadi) no Ventspils 4. vidusskolas 1. vietu ieguva ar foto reportāžu “Dabas līdzsvars: ganāmpulki un pļavu atjaunošana” uzsverot, ka bioloģiski vērtīgo pļavas nozīmi bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā un to apdraudējumu aizaugšanas dēļ. Foto reportāžu var apskatīt šeit.
Jurita Cibule (19 gadi) no Rojas vidusskolas 1. vietu ieguva ar vides kampaņas attēlu “Mežainas piejūras kāpas – viens no svarīgākajiem bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas elementiem”, kur stāsta par Latvijas floras un faunas bioloģiskās daudzveidības samazināšanos, īpaši izceļot mežainas piejūras kāpas kā vienu no apdraudētākajiem biotopiem. Vides kampaņas attēlu var apskatīt šeit.
Kategorijā video, vecumā no 15 līdz 18 gadi, 1. vietu ieguva ar video ‘’Dārguma sargātāji’’ Līva Kauliņa (17), Kārlis Neilands (16), Markuss Dinters (17) un Anastasija Ščolupa (16) no Vaiņodes vidusskolas, Babītes vidusskolas un Ozolnieku vidusskolas. Video skolnieki stāsta par Dabas aizsardzības pārvaldes kustību “Daru labu dabai” un tās organizētajām talkām, šoreiz palīdzot Igaunijas rūgtlapei – augam, kas Latvijā sastopams tikai divās vietās. Video var apskatīt šeit.
Kategorijā vides kampaņas video, vecumā no 11 līdz 14 gadi, 1. vietu ieguva komanda Spontānie Bobi. Video var apskatīt šeit. Savukārt, vecumā no 15 līdz 18 gadi, 1. vietu ieguva komanda Kas kokā ko?. Video var apskatīt šeit.
Kategorijā podkāsts jeb raidieraksts 1. vietu dalīja 2 komandas:
Podkāsts Daba Teica ar epizodi ‘’Iedzīvotāji dabas atjaunošanā’’. Epizode ir par iespaidiem un atziņām par iedzīvotāju lomu dabas atjaunošanā, uzsverot sabiedrības iesaistes nozīmi un iespējamos veidus, kā ikviens var palīdzēt dabas saglabāšanā un atjaunošanā. Podkāstu ierakstīja Anastasija Juhimenko (14), Rēzija Gabrāne (15) un Estere Felicita Žukovska (15) no Rīgas Rīnūžu vidusskolas, Ozolnieku vidusskolas un Jūrmalas Jaunatnes iniciatīvu centra. Podkāstu var noklausīties šeit.
Podkāsts Daba Teica ar epizodi ‘’Daba pilsētas vidē’’. Epizode ir par dabas integrāciju pilsētas vidē, kā arī par dabas atjaunošanas nozīmi un iespējām pilsētās. Podkāstu ierakstīja Arnolds Ozers (11), Eva Krugļikova (13), Luīze Ozoliņa (13) no Privātās sākumskolas “Namiņš” un Aizupes pamatskolas. Podkāstu var noklausīties šeit.
Nacionāla mēroga atzinību šī gada Jauno vides reportieru konkursā guvuši vairāki darbi dažādās kategorijās. Rakstu kategorijā: 2. vietu ieguva raksts “Dabiskās pļavas – tikai zāle vai nākotnes noderīgs resurss?”, 3. vietu – izvērsta Facebook ziņa ‘’Glāb ūdeni, glāb dzīvību! Kā ikviens var palīdzēt saglabāt ūdens ekosistēmas?’’. Vides kampaņas attēla kategorijā: 2. vietu ieguva darbs ‘’Jūrai nepiestāv atkritumi’’, 3. vietu – darbs ‘’Inde pašu rokās’’. Vides kampaņas video kategorijā: 2. vietu ieguva komanda Kabanos desiņas, 3. vietu – Slapjie bandīti.
Jāmin, ka visi iesūtīto darbu autori iegūst pateicību par piedalīšanos Jauno vides reportieru programmas nacionālā mēroga konkursā. Šogad nacionālās žūrijas sastāvā darbus vērtēja:
- Dace Vesterdāla – Klimata un enerģētikas ministrija, komunikācijas speciāliste
- Karīna Egliena – LSM.lv izglītojošā satura redaktore
- Inga Melberga – laikraksts Diena, Dabas diena redaktore
- Kitija Balcare – vides komunikācijas speciāliste un žurnāliste
- Daniels Trukšāns – JVR programmas koordinators Latvijā
- Līva Stade – Ekoskolu programmas koordinatore Latvijā.
Šogad Jauno vides reportieru programmā piedalījās vairāk nekā 50 jaunieši no dažādiem novadiem un izglītības iestādēm, gūstot arī praktiskas iemaņas.
Vides izglītības fonds (VIF) ir dibināts ar mērķi veicināt ilgtspējīgu attīstību ar vides izglītības palīdzību. VIF pamatktivitātes ir saistītas ar pasaules vadošās vides izglītības organizācijas Foundation for Environmental Education (FEE International) programmu īstenošanu Latvijā.
Kontaktinformācija saziņai:
Daniels Trukšāns, Jaunie vides reportieri programmas vadītājs Latvijā, jvr@videsfonds.lv
Jaunie vides reportieri programmu Latvijā īsteno nodibinājums “Vides izglītības fonds” ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu projekta “FEE International programmu īstenošana Latvijā 2024.-2026. gadā” (projekta reģistrācijas Nr. 1-08/63/2024).